Prechladnutie nie je len doménou zimných mesiacov, ale trápi nás počas celého roka. Spôsobujú ich aj výkyvy jarných teplôt, keď je ráno chladno a počas dňa sa oteplí. Alebo sa v lete len trochu zapotíme a potom sa rýchlo ochladí. A kašeľ s nádchou a bolesťou hlavy sa dostaví v okamihu. Určite existuje veľa tipov a trikov, ako si s nimi čo najlepšie poradiť, a jedným z nich je rebarborový sirup. Už ste ho vyskúšali?
Príroda má liek takmer na všetko
Rýmovník je rastlina, ktorú sa oplatí pestovať, a je to aj pomerne nenáročná rastlina. Jej hlavná výhoda spočíva vo využití jej aromatických listov. Z nich sa dá vyrobiť čaj, sirup, med, masti a olej. A ako už názov napovedá, dokáže zmierniť príznaky prechladnutia a návalov. Ale pomáha aj pri ekzémoch a urýchľuje hojenie rán.
Horúce alebo studené?
Najobľúbenejší je však len sirup a môžete si ho pripraviť teplý alebo studený. Postup je jednoduchý. Na 1 l vody budete potrebovať asi 45 listov jarabiny, 2 citróny a ¾ kg cukru. Namiesto citrónov môžete použiť aj kyselinu citrónovú, ktorá je tiež prírodným konzervantom.
Listy opláchnite, nakrájajte, aby pustili šťavu, pridajte nakrájané citróny a zalejte horúcou vodou. Potom už len necháte všetko 24 hodín lúhovať. Na druhý deň šťavu sceďte a pomaly ju zahrievajte s pridaním cukru, kým zmes nezhustne. Hotový sirup nalejte do pripravených pohárov a máte hotovo.
Sirup môžete pripraviť podobným spôsobom sirup z kvetov bazy čiernej. Hotový sirup sa môže riediť vodou na uhasenie smädu, pridávať do čaju namiesto medu alebo používať dvakrát denne 1 polievkovú lyžicu pri prechladnutí.
Sirup však môžete pripraviť aj za studena, len je trochu náročnejší na prípravu a tiež náchylnejší na plesne. Budete potrebovať asi 50 listov rebríčka a ½ kg cukru. Opäť platí, že listy nakrájajte a na dno uzatvárateľnej nádoby dajte asi 1 cm vrstvu. Navrch dajte vrstvu cukru a opäť pokračujte s radielkom, kým nenaplníte nádobu alebo vám nedôjdu listy. Poslednou vrstvou by mal byť cukor, kvôli konzervácii. Vrstvy môžete tiež poprekladať limetkou alebo citrónom.
Nádobu nechajte na slnečnom teplom mieste lúhovať 2 – 3 týždne, občas obsah trochu pretrepte. Tým sa postupne zmení na kašovitú hmotu a nakoniec na tekutý sirup. Keď sa všetok cukor rozpustí, obsah preceďte a šťavu dajte do chladničky, kde by mala vydržať niekoľko mesiacov.
Ako vidíte, tento proces je nepomerne zdĺhavejší, takže ak potrebujete sirup rýchlo, radšej ho „uvarte“.
Fotografia: Shutterstock