Recepty

Lekár: Ako správne používať klimatizáciu v lete?

100views

Ak nemôžete prežiť horúce dni bez , je dôležité vedieť, ako ho správne používať, aby nepoškodil vaše zdravie. Existuje však riziko, že sa neosviežite, ale prechladíte a ochoriete – lekár nám poradil, ako tomu predísť. Podľa otolaryngológa Niyaza Mukhamadyarova pri správnom používaní klimatizácia zdraviu neškodí.

Ako je správne používať klimatizáciu v lete?

Aby ste si nepoškodili zdravie, režim klimatizácie by mal byť nastavený na +23-+24 °C. V horúcom počasí môžete nastaviť teplotu o 3-4 °C nižšiu ako je vonkajšia teplota a postupne ju každú polhodinu znižovať na optimálnu hodnotu.

Okrem toho sa počas dňa odporúča smerovať prúdenie studeného vzduchu nahor k stropu. V noci by mala klimatizácia pracovať na minimálny výkon.

Mnohé klimatizačné systémy neudržiavajú stálu výmenu vzduchu, ale ochladzujú vzduch len v obmedzenom priestore. V takýchto podmienkach sa po miestnosti začne šíriť prach, žmolky, vlna a patogénne baktérie. Preto odborník odporúča každých 15 až 30 minút „vháňať“ do miestnosti nový vzduch.

Je dôležité pravidelne čistiť a dezinfikovať filtre zariadenia. Základné čistenie je lepšie zveriť raz ročne odborníkom a filtre klimatizačného zariadenia stačí raz za 2 – 3 týždne umyť samým.

Pravidelné používanie klimatizácie môže viesť k dehydratácii pokožky, čo časom vedie k suchej a vráskavej pokožke. Neustále suchá pokožka ďalej ovplyvňuje vrstvy epidermy, čo spôsobuje šupinatenie a svrbenie. Preto je dôležité nezabúdať na hydratačné prípravky na pokožku.

Prechod z veľmi chladnej miestnosti do teplej alebo naopak môže u mnohých ľudí vyvolať nepríjemné pocity. Náhly prechod medzi dvoma extrémnymi teplotami vyvoláva v tele stresovú reakciu. Neustále používanie klimatizácie môže narušiť schopnosť regulovať prenos tepla. Časté vystavovanie sa chladnému vzduchu môže zhoršiť vašu toleranciu voči horúcemu počasiu. Mnohí ľudia zaznamenávajú sťaženú toleranciu teploty pri prechode z klimatizovanej miestnosti na horúcu ulicu. To môže vyvolať závažné kardiovaskulárne ochorenia.

Ak sa zariadenie riadne neudržiava, môže sa znečistiť a byť potenciálne nebezpečné. Filtre a vnútorné časti klimatizácie sa stávajú domovom mnohých ďalších baktérií a plesní. Podľa odborníkov môže voda v klimatizačných zariadeniach, ktorá kondenzuje v kanáloch, ak nie je cirkulovaná a odstránená, obsahovať baktérie nazývané legionella. Tieto patogény môžu viesť k legionárskej chorobe (SARS) s príznakmi, ako sú vysoká horúčka a kašeľ, dýchavičnosť a malátnosť.

Dokonca aj zmeny teploty alebo vlhkosti môžu podráždiť nosové membrány a spôsobiť nádchu, kýchanie alebo upchatie nosa. Možné sú aj bolesti hrdla zo suchého vzduchu v klimatizovanej miestnosti, najmä ak sú nohy alebo celé telo neustále studené.

Leave a Response